027d.

A táplálkozásról -

- Rágógumi divat és a féligazságokkal teli feliratok...

Ha a rágógumit fogyasztók népes táborába tartozol, nézd meg a hazai piacot uraló "Wrigley" cég termékeinek - az "Airwaves", a "Winterfresh" és az "Orbit" rágógumik csomagolásáról leolvasható összetételét.

"A szlovákiai piacon kapható rágógumik összetétele"

- szlovákul, mert nem volt kedvem fordítani, de az én művem - én kértem kölcsön az összes rágóból, mindegyikből egy-egy csomagolással - az egyik trafikos ismerősömtől, hogy leírhassam róluk az összes adatot. Később ismertetlek a bennük található anyagok (mellék)hatásaival és tartós fogyasztásuk esetleges egészségügyi következményeivel is.:-)

Mert ami az összetételt illeti, vagyis hogy miből van a rágógumi - milyen anyagokat tartalmaz, a "Wrigley" oficiális oldalán csak ezt találtam:

"Nutritional Information" - angolul

Lássuk csak, mit tanultál a fenti két rágógumis irodalomból - persze csak ha elolvastad és hasonlítgattál, meg elgondolkodtál az összefüggéseken - nem csak felszínesen belelapoztál, mint ahogyan ez szokásod, mi?:-)

Az első észrevételem a következő: Különböző ízű, de azonos összetételű rágógumik csomagolásán akár 3 fajta figyelmeztetés is olvasható. Az első (Wrigleys Airwaves Cassis plus Vitamin C Sugarfree Chewing Gum) azt mondja, hogy 12 évnél fiatalabb gyerekek ne fogyasztják! A másik fajta rágógumi (Wrigleys Airwaves Menthol and Eucalyptus Sugarfree Chewing Gum), ugyanattól a gyártótól, ugyanaz márkából és hangsúlyozom, hogy ugyanolyan anyagokat tartalmazva, a csomagolásán mégis az előzőtől eltérő figyelmeztetést találtok, hogy 12 évnél fiatalabb gyerekek naponta 5 db drazsénál többet ne fogyasztjanak belőle. Ezt a fajta rágógumit már szabad fogyasztani a 12 évnél fiatalabb gyerekeknek, mégha az összetétele ugyanolyan is, mint az előzőé, amelyiket a gyártó egyátalán nem ajánlja nekik. Érdekes, nem?. Egy harmadik ízű rágógumi csomagolásán (Wrigleys Airwaves Spicy Cocktail Sugarfree Chewing Gum), amelyiknek az összetétele ugyanaz, mint az előbbieknek, az áll, hogy ebből a fajtából a 12 évnél fiatalabb gyerekek egy nap alatt csak 14 gramot fogyaszthatnak, tehát egy teljes 10 darabos (drazsés) csomagolást...

Most akkor 5 db, 10 db, vagy egyátalán nem szabad? Hol az igazság? Hm...

Második figyelemreméltó dolog a rágógumik csomagolása. Ha jobban megnézitek a "Rágógumik összetétele"-ben található fényképeket, akkor rájöttök, hogy a nálunk kapható "Wrigley" termékeket, konkrétan a "Doublemint" és "Spearmint" rágógumikat, a külföldön 1989-ben használt csomagolásban forgalmazzák...

Elgondolkodtam még az felett is, hogy a C vitaminnal dúsított "Wrigleys Airwaves Cassis plus Vitamin C" rágógumi csak 321 mg / 100 g  C vitamint tartalmaz. Az egész csomagolás (10 db drazsé) 14 g, ami azt jelenti, hogy az 1 db 1,4 gramos drazséban csupán 4,494 mg C vitamin található... Nem tudom, mennyi az ajánlott napi adag, de sportoló ismerőseim naponta 250, vagy 500 mg C vitamint tartalmazó tablettát is elfogyaszatanak! Akkor pedig milyen hatása lehet ennek az elenyésző, számmal is alig kifejezhető, 4,494 mg-nak???

A rózsaszínű kalciumot tartalmazó gyerek "Orbit" is csak 472 mg / 100 g kalciumot tartalmaz és ha átszámolom, akkor az 1 db 2,6 gramos rágógumiban csupán 12,3 mg kalcium van! A "Cola Cao" csomagolásáról megtudtam, hogy az is tartalmaz kalciumot - 300 mg-ot, de hogy ez a 300 mg csak 38 százaléka az ajánlott napi adagnak... Milyen hatással van egy gyerek szervezetére a rágógumiban lévő 12,3 mg?

Tovább már nem volt kedvem foglalkozni a sok féligazság keresésével - a fő, hogy a jónépnek van mit rágni, mi? További jó "zsuvizást"! Élvezd ki az ízek végtelen skáláját, amelyet a gyártó talált ki számunkra - hogy tudatlanságunkon jól bekeressen!

"Vissza a Táplálkozásról témára"

 

027d.

©2004, design by nietzsche, optimalizálva 1024x768-as képernyő felbontásra