020d.

Zenéről a zenekedvelőknek - a változás,

vagyis azok a zenék, amelyeket Londonban ismertem/szereztem/kedveltem meg

 

     Itt, Londonban, szert tettem több új ismerősre, akiktől aztán a későbbiekben tanultam kicsit, tehát rajtuk keresztül is megismertem pár jó dolgot, amit most megosztok veled, legalább úgy, hogy megírom, miket hallgatok mostanában - rövid jellemzéssel/véleményemmel róluk, stb.:)

     A Litván kollégámtól drogos tánczenéket kaptam, de ezeket csak meghallgattam - aztán gyorsan az emlékezetem valamelyik poros rekeszébe velük, mert egykaptafa:) mind...

     Az egyik volt Albán kollégám jóvoltából pedig megismerhettem az albán hírességeket.:)

     A legtöbb és legérdekesebb zenét egy volt kábszeres:) munkatársamtól kaptam:

     1.)"Caravan" -

     2.)"Fokus" -

     3.)"The Yardbirds" -

     4.)"Iron Buttefly" -

     Ezek mind kivétel nélkül jó minőségű régebbi zenék!:-), amelyeket otthoni tájakon sajnos nem hallani... Én sem ismertem őket ezelőtt.

     5.)A "The Animals" egyik válogatását - nagyon jó.:)

     6.)Egy "Deep Purple" válogatást.

     7.)"Jimi Hendrix"-től egy olyan album, amelyiken megtalálható az a 2db élő fellépése is, amikor "Jim Morrison"-al közösen lépett fel, mert tudniillik csak ekkor, nem többször, engem meg érdekelt, mit produkált "Morrison" a színpadon, de csalódtam benne, mert alig hallani, csak a háttérben, ahogyan belőve:) kiabál/énekel.:)

     "Joy Division" - azelőtt is hallgattam, de a neten találtam tőlük több számomra ismeretlen számot, ezért letöltöttem mindet.:) Valójában csak az eltérő változatokat, azokat a felvételeket, amelyeket más hangzással játszották el, meg néhány nyers stúdió változatot.

     Laibach - itt végre, az öcsémmel közösen felesbe, megvettem tőlük néhány általunk még nem nagyon ismert, vagy eddig csak rossz minőségben megszerzett/hallgatott albumot, ami nálunk nem jellemző:), mert az originál szerzői jog alá eső audio CD-t mindig is rühelltem:) (erről már írtam), de így legalább a forrás is tiszta és a minőség végre kielégítő + hallhatom azokat a szerzeményeiket is, amelyekről eddig csak olvastam.:)

     "Tone Lock"-tól letöltöttem a "Wild Thing" című dalt.:)

     A "Blondie" zenekar - például a "Trainspotting" című filmből is. Jó 80-as évek, a "punk" és "new wave" irányzatok kedvelőinek, de aztán amikor meghallgattam tólük az egyik meleg kollégámtól kölcsönkért válogatást, 80 százalékát ismertem, csak eddig nem tudtam, hogy mindez "Blondie".:)))

     Ezek után a neten rátaláltam egy érdekes próbálkozásra. Az egyik híres DJ összekeverte a "The Doors" zenekar "Riders On The Storm"-ját a "Blondie" egyik szintén ismert "Rapture" akármi című szerzeményével és ebből lett a "Rapture Riders" nevű mix, amelyet állítólag nemrég sok disco-ban nyomattak, mert jól sikerült annak ellenére, hogy az ilyen kisérleteket többnyire giccsként könyvelem el.:)

     A "Ska" zene enyhe:) fanatikusaként megörültem annak, hogy az egyik főnököm "Madness" rajongó!:) Aztán amikor meghallotta a munkanadrágom zsebében fekvő komunikátorom hangszórójából a "Specials" zenekart, elbeszélgettem vele kicsit, aminek eredményeként kölcsön adott pár CD-t, tehát most már halhattam több "Specials"-t:), meg egy "UB42" válogatást, de az utóbbinak túl sok nyálas műve van, csak kevés dal jó régi "Ska" stílusú. Azok persze kiválóra sikerültek.:) Azt ugye nem tudod, hogy a "UB42" szó/rövidítés mit jelent? Nem akármit, mert a 70-es években, amikor angliában minden 10-ik emeber munkanélküli volt, a segélyért folyamodók regisztrációs kártyáját hívták így... Igen, a "Ska" zene nem a nyári gondtalan fürdőzésről szól, hanem főleg a társadalmi problémákról.

     A "Madness"-től is lett egy új válogatás, amelyiken rajta van az a 4db szám is, amelyet csak egyszer játszottak el, soha nem adták ki, tehát nincs rajta egy lemezükön sem, mert csak egy élő show műsor kedvéért léptek fel, s akkor találták ki. Ezek közül az egyik dal jóra sikerült, a többi 3db átlagos sablon "Ska".

     Vettem /már megint?:)/, csak mert nem szokásom:), pár öreg, használt, zenei CD-t, egy ideiglenes kirakodós árustól, jobban mondva egy fogyatékos gyűjteményéből, mert itt angliában sok helyen csak kirakják a feleslegessé vált tulajdonukat, többnyire hétvégén és nem mindenhol, meg még azt sem tudom, milyen szabályok szerint, aztán a járókelők válogatnak, alkudoznak, stb. Több helyen van piac is, ahol a 20 évvel ezelőtti számítógépektől kezdve a friss gyümölcsön keresztül egészen a régiségekig mindent megkaphatsz.:)

     1.)A "Kitaro" művész név alatt világszerte ismert japán zeneszerző 1983-as lemezét vettem meg, originál japánból, mert még az ára is japán "Yen"-ben van rajta.:) Ezt a "Kitaro"-t főleg a J.M.Jarre és M.Oldfield rajongók ismerik, mert hasonló űr zenét és instrumentális alkotásokat produkál, mint az előbbiek, csak japánosan.:) Gondolom bejön azoknak is, akik szeretik a nyugtató ezoterikus zenét.:) A szám címeket nem tudtam meg, mert a borítón és a CD-n is minden japán betűkkel van...:)

     2.)A "Duran Duran" egyik 1993-as lemezét is megvettem, de csak a 2-es CD-t, mert azon van 2db számomra érdekes szám - élő fellépésükről készült felvétel, meg 2db saját mix-jük, amik érdekesek, mert így megtudhattam, merre fejlődtek, mire voltak képesek az akkori számítógépes programokkal.:)

     3.)Az "Erasure" "Fingers and thumbs" című lemezét, amelyen van 2db jó mix. Ja és a CD promóciós, nem került kereskedelmi forgalomba.:)

     4.)A "Leftfield" "Afrika shox" című 1999-es kislemezét is megvettem, mert maga a "Afrika shox" nevű szám átmixelt verzióban is megtalálható rajta.

     5.)A "Kraftwerk" mánia termékét, a "Computer Terminus" nevű zeneszerkesztő csapat 1998-as lemezét, már ismertem, de akkor csak kölcsönbe volt, most meg már végérvényesen az enyém, bármikor belehallgathatok, s közben azt képzelhetem, hogy a "Kraftwerk"-ot hallom, csak az akkori divatos zene hangzásával.:) Persze azért tetszik, no!:)

     Megszereztem a "The Clash"-től a "London Calling"-ot (szövegét, ha érdekel, a neten bárhol megtalálhatod), a "Man at Work" "Land Down Under" című dalát és a "Adam and the Ants" "Stand and Deliver"-jét - az összes NO1 a javából!!!:-))) Ezekhez (mind a 3db számhoz) a video klippet is letöltöttem.:)

     Ami a film felvételeket, vagyis a video klippeket, stb., illeti, tulajdonomban van több olyan, ami eddig nem volt meg - 2db "Diamanda Galas"-tól, 2db "Front 242", több "Nitzer Ebb", néhány "The Cure".

(nietzsche, 2005 szeptember 10.)

 

     További óriási mennyiségű zenei anyag beszerzését tervezem:), de addig is sikerült megszereznem (az egyik cseh kollégámtól) a "Zelenáči"(vagy más néven "Greenhors") nevű régi cseh "country" zenekar egyik dupla lemezét, mert tudniillik kb. 15 évvel ezelőtt hallgattam őket (néha még a híres "Michal Tučný" is velük énekelt), s kíváncsi voltam, mire emlékezek belőle, meg mennyit változtam, mit hoz ki belőlem ez a fajta zene, stb. A számok legtöbbje 1970-1972 évekből van!:)))

     Egy újabb SKA kompilációt is kaptam, tehát még egy válogatást, amelyről anglia legjobbjait hallhatom.:)

(nietzsche, 2005 október 2.)

 

     Mit hallgattam ma: A "Softcell" páros "Tainted Love" nevű számát, "Mark Almond" (A "Softcell"-ből) és "Gene Pitney"-től a "Something's Gotten Hold Of My Heart"-ot, "Diana Ross & The Supremes" - "Ain't No Mountain High Enough" (ezt a dalt még Aretha Franklin is énekelte - főleg filmzeneként ismerheted), egy jó régi elektronyikát:) a 80-as évekből: "Visage"-tól a "Fade to Grey"-t, de ezt még egy fel/átdolgozott verzióban is, méghozzá "Gary Numan"-től, aztán "Tone Loc"-tól a "Funky Cold Medina"-t (old school hip-hop), "Run DMC"-től (ez is old school rap) a brutálisan táncra beindíttó "Its Like That" című gyors számot, "Robbie Williams"-et utálom, de sajnálatos módon:) azok, akik a zenéjét írják, az egyik mostani (a legújabb lemezéről) számát úgy találták ki, hogy még nekem is bejön - a "Tripping" című dal, de a legtöbbet az indiai és pakisztáni zenéket hallgatom (ezeket egész héten). Például: "Barsaat-Ke Din Aaye" (az esőről, meg arról, hogy amíg kint zuhog a monzun:), addig mi ketten otthon/bent vagyunk - együtt...), vagy a "Barsaat-Saajan Saajan" (a "Saajan" magyarul "szerelmem/szeretőm", vagyis ez is szerelmes költemény). A "Goran Bregovič" egyik számáról sem feledkezhetek meg, az "Ederlezi"-ről, amelyet az énekesnő hangja tesz különlegessé!!!:) Azt hiszem, a két feka zenén kívül, a többiben benne van a romantika, a szeretet hiánya és keresése.....

 

     Én nem hallgatok egy fajta zenét, mert nem korlátozom magam azzal, ami vagyok, vagyis ha fehérbőrűnek születtem közép-kelet európába, méghozzá a 20-ik században, nem minimalizálom magamat csak ezek közé a határok közé, mert érzékileg beszűkült maradnák... Ha például egy karib szigeteki színesbőrű lennék, akkor sem hallgatnák csak Bob Marley-t és nem táncolnák csak calypso-t...:) Persze a legtöbb ember ezt csinálja, tehát az, ahova beleszületik, meg főleg hogy kik közé kerül, a legnagyobb határozó... Az itteni (Londoni) négerek, legyenek bárhonnan is, mind egytől egyig "rap"/"hip-hop"-ot és "reggae"-t hallgatnak... Nekem ez annyira szegényes, de ha nekik ez megfelel, akkor így van rendjén.:) Ennek ellenére, én nem tudnák csak magyar vagy csak fehér zenét hallgatni, mert a világ összes kultúrájában/országában vannak gyönyörű/csodálatos szerzemények/alkotások!!!:)))

(nietzsche, 2005 október 29.)

 

     Újabb dal/szám zápor:), mert elkezdtem tanulmányozni az "elektronikus és komputeres zene" történetét/történelmét (a honlapomon itt olvashatsz róla:Az elektronikus és komputeres zene története), de közben a régi kedvenceimet is jobban szemügyre vettem, vagyis végre megszereztem a "Depeche Mode" új lemezét ("Playing The Angel", 2005, 12db szám), amelyen állítólag kicsit visszatértek a kezdeteik zenei hangzásához, tehát a jó régi elektronyikához e!:) A "Front 242" is kiadta új lemezét ("Pulse", 2005, 20db szám). A "Royksopp"-nak meg van számomra két érdekes szerzeménye, a "What else is there" (7-ik) és a "Someone like me" (10-ik) című számok az "The Understanding" nevű albumról. "George Benson"-tól egy válogatáson és egy koncert videón kívül nem volt meg a legjobb szerzeménye - "Give Me the Night". Már hallgatom.:) Az "EBM"-ből a "KMFDM" és a "Skinny Puppy" nevű zenekarokkal ismerkedtem.:) A 80-as évek nyálasabb/csöpögősebb zenéiből is meghallgattam párat, mint amilyeneket például a "Communards", a "Camuflage" és a "Bronski Beat" csinált (ezek majdnem mind "Gay" zene, vagyis a melegek zenekarai, csak szintetizátoros zenéjük miatt mások is hallgassák - például én), de rátaláltam még egy nagyon érdekes/furcsa valamire - "Claire Voyant"-ra: egy mix-je (Premonition mix by Assemblage 23) és a "Love The Giver" című száma (Covenant Mix), amelyekben annyira síri a hangja, mint ha az alvilágból énekelne, a maga halotti mivoltából!:))) A ősrégi "Beach Boys" "Good Vibrations"-je is inspiráló, mert éppen ebben a számban használták a "Theremint" nevű korai szintetizátort.:)

(nietzsche, 2005 november 12.)

 

     A "Sweet" zenekar 1978-as albumán (Level Headed) van 2 szám, amelyikek valamikor sokat jelentettek számomra: "California Nights" és "Love is Like Oxygen".

(nietzsche, 2006 január 25.)

 

     Ma kivételes nap van: vasárnap, hajnali 6 óra:), de már ébren vagyok, mert tegnap délután 4-től alszom és 8 hónapja nem ajánlottam semmilyen zenét. Cégemben egyre több a lengyel, ketten közülük "Trash metal" zenekarokban doboltak, velük cseréltem ezt-amazt:), aminek eredményeképp "Black metal" és "Death metal" stílusok kedvelőjeként  "Cradle Of Filth", "Children of Bodom" koncert, "Bathory", "Dark Funeral", "Dimmu Borgir", "Dissection", "Dream Theater", "Kreator", "Gorgoroth", "Emperor", "Immortal", "Impaled Nazarene", "Marduk", "Nocturno Culto", "Satyricon" és hasonló zenekarokat láthattam élőben laptopom képernyőjén:)

     A klasszikus zenéből legjobban főleg "J. S. Bach" jön be, a szlovákok közül a rendszerváltás előtti/utáni "Bez Ladu A Skladu", a "Mango Molas" "Plaváreň"-ja/je?, a "Vidiek"-től pár szám, meg persze a régi "Punk" zenekarok - "Zóna A", "Davova Psychóza", "Slobodná Európa".

     Mivel szlovákiai magyar vagyok, nagy szerencsémre értem, beszélem és írom a szlovák és cseh nyelvet is, ismerem mindhárom ország kultúráját a zene területén is, ezért sok cseh együttest/énekest hallgatok. Néhány figyelemre méltó közülük: "Orlík"(Skinhead banda), "Tři Sestry"(Kocsma punk), "Už Jsme Doma", "HNF", "Visací Zámek", "Zneuctenost". Az utóbbiak mind punk zenekarok.:) A "Šum Svistu" dzsungel zenéjét sem hagyhatom ki, aztán itt van a "Progres 2" és "Jaromír Nohavica" is,  egészen ösztönzőek - a szövegjeik miatt.

(nietzsche, 2006 augusztus 20.)

 

"Vissza a Zenéről a zenekedvelőknek téma főoldalára"

 

 

020d.

©2004, design by nietzsche, optimalizálva 1024x768-as képernyő felbontásra