014a.
A Linux-ról - Linux tapasztalataim napló formájában:
1. Az öcsém végre megszerezte a 9.1-es magyar nyelvű SUSE Linux-ot:)
2. Telepítette az Windows XP mellé. A telepítése kicsit problémás volt, mert csak az első 4db CD volt nála. Az 5-ik félúton lefelé a hálóról...
Az antivírus meg pont ezen az utolsó CD-n van...:(
3. Én is telepítettem a Windows XP mellé, csak nekem nehezebb volt a dolgom, mert laptopos felhasználóként kicsi merevlemez kapacitás miatt (40 GB) sokat kellett takarítanom a partíciókon + törölni és felírni DVD-re, hogy elegendő helyet csináljak az új jövevénynek:), akinek ajánlottan minimum 4 GB üres helyre van szüksége, mert 5db CD-ről telepítendő.
Nem úgy mint az XP. Ó drága XP, csak most becsülöm igazából terjedelmedet... Pedig eddig egyfolytában kritikát hallottam az XP helyigényéről!
És most, a Linux láttán, nem értem - minek ez a sok CD?
4. A Linux sikeresen telepítve - a biztonság kedvéért majden 6 GB-ot kapott tőlem. Kezdetnek nem rossz, mi?:) Csinált magának egy boot menüt, amiben természetesen magát az első helyre rakta és ha én az XP-t akarom választani, le kell menni egy sorral alá és nyomni egy entert...
5. Ez a Linux több fajta grafikus felhasználó kezelő felületet tartalmaz, de a legjobb a KDE. X Window-os, tehát ugyanolyan, mint a Windows... Ablakok és egér klikkelések, semmi új a nap alatt...
6. Észrevettem, hogy lassabban bootol be, tehát többet kell rá várni, mint az XP-re... Viszont ha a Linux bootolása közben lenyomom egy F2-vel jelzett billentyűt, látom mi történik, mindent elolvashatok - hogy éppen mi indul el és az esetleges hibákat is...
Ez nagyon jó, de még nem minden. Mert amikor a Linux bebootol és használható (aktív) állapotban van, előhívható belőle egy lista a bootolásról - mindennel együtt.
Ebből a listából kiolvasható minden, ami csak valakit érdekelhet...:)
7. Megpróbáltam zenét hallgatni Linux alatt - meglepetésemre a Linux felismerte a hangkártyámat - nem kellet külön meghajtókat és kodekokat telepítenem... Nem kellett külön MP3 lejátszót telepítenem, mert Linuxban már alapból van több fajta MP3 lejátszó! Ez érdekes!
8. Megpróbáltam fényképeket nézegetni és a Linux több képnézegetőt tartalmaz - megintcsak nem kellett külön képszerkesztőt telepíteni. A Linux leghíresebb képszerkesztője a "GIMP" nevű program, ami ingyenes és állítólag akár a professzionális kategóriában is megállja a helyét... Hm.:)
9. Megpróbáltam filmet nézni és a Linux több lejátszóból ad választási lehetőséget - nem kellett semmilyen kodekot vagy más/új videó lejátszó programot telepíteni!:-)))
10. Megpróbáltam beállítani az internet hozzáférésemet, hogy immár Linux alatt is internetezhessek. Előtte megkerestem, hol lehet bekonfigurálni a Linux tűzfalát és miután az öcsém megszerezte az 5-ös CD-t, telepítettem róla egy Linuxos antivírus programot is!:) A PCMCIA Wlan kártyámat is felismerte a Linux, mert az Orinoco alapból támogatva van.:-)))))
11. 3-4 napig nem jöttem rá, miért nem megy a netem Linux alatt. Aztán egy elszánt nekiülés után észrevettem, hogy alap beállításban csak Proxy-n keresztül akart felengedni + hogy az átjáróm (az acces point-om) IP-je eltűnt a hálózati beállításokból.
12. Minden rendben volt egészen addig, ameddig nem akartam többet a kelleténél... Túl sok (és talán felesleges) programot telepítettem (csak ennek tulajdonítom a történteket), mert nem tudok telepíteni! Nem helyhiány miatt. Rendszergazdai módban a kívánt online frissítés előtt a "Yast2" még kiírja magáról, hogy indul, de a képernyőre hiába várom a folytatást - semmi nem törtőnik, nem jelennek meg az új friss csomagok és nem vizsgálja át ez a frissítő/letöltő Yast2, hogy milyen csomagok vannak telepítve...
13. Nincs időm a Linux-ra, nem használom, mert az újratelepítését fontolgatom, de ha tudsz segíteni, hogy újra tudjak telepíteni és tehát előtte letölteni frissítéseket a netről, az egész Linux újratelepítése nélkül, írj nekem ide. Előre is köszönöm!:-)))
"Vissza a Linux-ról téma főoldalára"
014a.
©2004, design by nietzsche, optimalizálva 1024x768-as képernyő felbontásra